#8 x 1" Zinc Finish Phillips Drive Flat Head Machine Screw
| Finish | Plated Zinc Finish |
|---|---|
| Material | Harden Steel |
| Product Weight | .41 lbs per 100 pcs |
| Recommended Tools | Phillips Head Screw Driver |
| Thread Information | 1" |
| Threaded Screw Length | Coarse Thread |
| Threading | #8/32 |
| Top Diameter | .312" |
| Type | Phillips Drive Round Head |