Sugatsune Slide Magnetic Catch
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Finish | Nickel |
| Height | 0.67 in (17 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | Length of Item when open: 2.97 in (75.5 mm) | Length of Item when closed: 2.34 in (59.5 mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.1 X 13, 3.8 X 16 mm Steel Screw |
| Notes | Holding Force: 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Product Weight | .06 lbs per piece |
| Width | 0.6 in (15.2 mm) |