2.75 In Five Knuckle Hinge | Matte Chrome | For 0.75 In Thick Door
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 44 Lbs |
| Finish | Matte Chrome |
| Height | 2.75" |
| Material | Powder Coated Steel |
| Mounting Hardware | 8' X 5/8" Wood Screws |
| Notes | Screws - Not Included You Need 9 Screws Per Hinge |
| Product Weight | .45 Lbs per piece |
| Type | Five Knuckle Hinge |
| Works With | 3/4" Thick Door |