Sugatsune Quick Release Hinge | HG-OTB45R Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 0.43 in (11 mm) |
| Dynamic Load Rating | 6.61 lbs (3 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 1.77 in (45 mm) |
| Hole Info | Holes: 4 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Notes | Knuckles: 1 |
| Product Weight | .09 lbs per piece |
| Type | Without Screw Holes |
| Width | 1.97 in (50 mm) |