Sugatsune Lever Bolt | HC-30L Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Finish | Satin |
| Height | 3.74 in (95 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | 2.02 in (51.2 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel, Brass, Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 3.5 X 20 Stainless Steel Screw |
| Notes | Sliding door latch with large lever for easy operation | Slim design suitable for various applications |
| Product Weight | .74 lbs per piece |
| Thickness | Min Door Thickness: 1.1 in (28 mm) | Max Door Thickness: 1.57 in (40 mm) |
| Type | Non-Handed |
| Width | 1.38 in (35 mm) |