Sugatsune Stainless Steel Slide Bolt
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 1.18 in (30 mm) |
| Diameter | Bar/Bolt Diameter: 0.63 in (16 mm) |
| Finish | Satin |
| Height | 1.89 in (48 mm) |
| Includes | Supplied with mortise and surface strike |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3.1 X 20 Stainless Steel Screw - Flathead |
| Product Weight | .5 lbs per piece |
| Width | 3.94 in (100 mm) |