Sugatsune Door Stopper Wall Mount Type | DSD-03/L Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Finish | Satin |
| Height | 0.98 in (25 mm) |
| Includes | Supplied with screw and expansion anchor |
| Length | Length of Item when closed: 4.92 in (125 mm) |
| Material | 303/304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | M8 x 63 Hanger bolt Steel Screw and Expansion Anchor |
| Notes | Not recommended for use on drywall |
| Product Weight | .51 lbs per piece |
| Type | Track Wall-Mount Type |
| Width | 0.98 in (25 mm) |