Sugatsune Door Stopper Floor Mount Type
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Finish | Satin |
| Height | 1.97 in (50 mm) |
| Includes | Supplied with screw and expansion anchor |
| Length | Length of Item when closed: 1.42 in (36 mm) |
| Material | 303/304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | M8 x 50 STUD AND CONCRETE ANCHOR Steel Screw and Expansion Anchor |
| Product Weight | .62 lbs per piece |
| Type | Track Floor-Mount Type | Floor Mount Type |
| Width | 1.42 in (36 mm) |