Sugatsune Bar Latch | BLT-120 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | 1.08 in (27.5 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4.5 X 20 mm Stainless Screw |
| Notes | 304 stainless steel bar latch | Thick material used for durability | Latch with thumb screw on bar | Rubber ring on thumb screw to improve girp | Tighten screw to keep latch closed |
| Product Weight | .54 lbs per piece |
| Width | 4.72 in (120 mm) |