Sugatsune Stainless Steel Bar Latch | BLL-120 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Depth | 1.1 in (28 mm) |
| Finish | Polished |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 5 X 20 Stainless Steel Screw |
| Notes | Latch bolt snaps into the strike to prevent accidental release | Push tab on strike to release |
| Product Weight | .6 lbs per piece |
| Width | 5 in (127 mm) |