Sugatsune Tension Catch | BCU-40 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Depth | 0.62 in (15.7 mm) |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 7.94 lbs (3.6 kg) | Pull Out Force: 5.29 lbs (2.4 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 0.33 in (8.3 mm) |
| Length | 0.49 in (12.5 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 3.1x16mm and M3x25 Steel Screw |
| Notes | Tension Force is not adjustable |
| Product Weight | .04 lbs per piece |
| Width | 1.12 in (28.5 mm) |