Sugatsune 1-43/64" Long Polished Stainless Steel Tension Catch
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 9.7 lbs (4.4 kg) | Pull Out Force: 6.61 lbs (3 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 0.31 in (8 mm) |
| Material | Zinc Alloy |
| Mounting Hardware | 3.1 x 16 Stainless Steel Nickle Screw |
| Notes | Tension Force is not adjustable |
| Product Weight | .05 lbs per piece |
| Width | 1.67 in (42.5 mm) |