Sugatsune Stainless Steel Swing Hook | XL-JSF40TT Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Range of Motion (degree): 180 |
| Depth | 2.87 in (73 mm) |
| Dynamic Load Rating | 110.23 lbs (50 kg) |
| Finish | Mirror And Satin |
| Height | 2.97 in (75.5 mm) |
| Material | 303/304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 X 20 mm Stainless Steel Screw |
| Product Weight | .16 lbs per piece |
| Type | Undermount Hook |
| Width | 0.57 in (14.5 mm) |