Wall Mount Wine Rack Kit for 6 Bottles – Space Saving Bottle Storage for Kitchen, Bar & Wine Cellar
Hover over image to zoom in
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand | Outwater |
| Diameter | 1" Diameter Pegs |
| Finish | NC Clear Coat |
| Includes | (2) Vertical Mounting Rails, (6) Pairs Wine Pegs, (6) Matching Hole Plugs, Mounting Hardware and Installation Instructions |
| Indoor Outdoor Use | Indoor Use Only |
| Length | 4" Peg Length, 32" Rail Length (Nominal) |
| Material | Hardwood |
| Mounting Hardware | All Mounting Hardware Included |
| Product Weight | 7.9 lbs per set |
| Thickness | 1" Thick Rail |
| Width | 2" Wide Rail |