Sugatsune Extension Hanger
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 6.61 lbs (3 kg) |
| Finish | Chrome |
| Height | 1.93 in (49 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 15.75 in (400 mm) | Length of Item when open: 25.04 in (636 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 x 25 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Product Weight | 1.1 lbs per piece |
| Width | 1.76 in (44.6 mm) |