Linear Light Fixture 14" Length | 3000K 7 Watts | 330 Lumens Per Fixture 120V ETL | White Aluminum
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Certification | ETL |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Dimmable | Yes |
| Height | 0.98" |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Aluminum |
| Includes | Straight Connector and Clamp Connector |
| Length | 14" |
| Lens Color | Opaque White |
| Lumens Per Fixture | 330 Per Fixture |
| Material | Aluminum With Opaque White Polycarbonate |
| Maximum Number Can Connect | 115 Lights |
| Mounting Hardware | Mounting Options: Screw Mount |
| Notes | Power Cord and Connecting Cables |
| Product Weight | 1.5 lbs per piece |
| Total Wattage | 7 Watts |
| Type | Chip Size: 2835; Lighting Control: On/Off Switch |
| Type of Connection | Plug |
| Voltage | 120V |
| Warranty | 2 Year |
| Width | 4" |