Sugatsune Marine Latch Body For TLP Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Depth | Depth of Item when closed: 1.69 in (43 mm) |
| Dynamic Load Rating | Holding Force: 44.09 lbs (20 kg) |
| Finish | White |
| Height | 2.2 in (56 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | Polyamide |
| Mounting Hardware | 3 X 16, 3 X 20 Steel Screw |
| Product Weight | .1 lbs per piece |
| Width | 1.97 in (50 mm) |