Sugatsune Stainless Steel Draw Latch | STF-80 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | SHVC 223 6/20/22 |
| Depth | 0.77 in (19.5 mm) |
| Dynamic Load Rating | 176.37 lbs (80 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 3.15 in (80 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 mm or # 8 Screw |
| Product Weight | .24 lbs per piece |
| Width | 1.3 in (33 mm) |