Sugatsune Stainless Steel Draw Latch | STF-100 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 3 |
| Depth | 0.77 in (19.5 mm) |
| Dynamic Load Rating | 176.37 lbs (80 kg) |
| Finish | Satin, Polished |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4 mm or #8 screw |
| Product Weight | .42 lbs per piece |
| Type | Locking |
| Width | 2.05 in (52 mm) |