1in Dia x 3/16in (Nominal) Thick | Polished Stainless Finish | Eco Wall Mount Series Cap It Off Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 1" |
| Finish | Brushed Stainless |
| Hole Info | 6mm (.236") Panel Hole Diameter |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor and Outdoor Use |
| Material | 201 Stainless steel metal is a versatile material offering corrosion resistance, strength, and good pricing. The higher the grade the better the corrosion resistance. |
| Notes | Medium Weight |
| Product Weight | .03 lbs per piece |
| Thickness | Cap Thickness: 5mm (.197") Panel Thickness Up to 3/4" |
| Threading | M6 |
| Type | Eco Series |