1-1/4in Sq x 3/4in Barrel Length | Matte Chrome Finish | Euro Square Easy Fasten Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Finish | Matte Chrome |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 15/32" |
| Includes | #6 Flat Head Screw and Drywall Anchor |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Length | Barrel Length: 3/4" |
| Material | Solid Carbon Steel; Ideally suited for indoor applications, this blend of steel is strong and cost effective; but is not corrosion resistant. |
| Product Weight | .61 lbs per piece |
| Size | Cap Size: 1-1/4" Square |
| Thickness | Cap Thickness: 5/16"; Panel Thickness: Up to 1/2" |
| Threading | Cap Thread Size: 3/8"-16 |
| Type | Heavy Weight |