1in Dia x 1in Barrel Length | Matte Chrome Finish | 4Way Premium Series No Drill Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 1" |
| Finish | Matt Chrome |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 25/64" |
| Includes | 2.5mm Hex Key, #6 Flat Head Screw and Drywall Anchor |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Length | Barrel Length: 1" |
| Material | Solid Carbon Steel; Ideally suited for indoor applications, this blend of steel is strong and cost effective; but is not corrosion resistant. |
| Product Weight | .19 lbs per piece |
| Thickness | Cap Thickness: 1/8"; Panel Thickness: Up to 5/16" |
| Threading | Cap Thread Size: 3/16" |
| Type | Medium Weight |