1-1/4in Dia x 1/4in Thick | Bright Brass Finish | Premium Steel | Wall Mount Series Cap It Off Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 1-1/4" |
| Finish | Bright Brass |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 9/32" |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Material | Solid Carbon Steel; Ideally suited for indoor applications, this blend of steel is strong and cost effective; but is not corrosion resistant. |
| Product Weight | .09 lbs per piece |
| Thickness | Cap Thickness: 1/4" |
| Threading | Thread Length: 3/4" Long, Cap Thread Size: 1/4"-20 |
| Type | Light Weight |