9/16in Dia | Matte Chrome | Button It Series | Cap It Off Standoff
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Diameter | Barrel Diameter: 9/16" |
| Finish | Matte Chrome |
| Hole Info | Drill Hole For Cap: 13/64" |
| Includes | 2mm Hex Key |
| Indoor Outdoor Use | For Indoor Use Only |
| Material | Chrome Plated Solid Brass; This blend of zinc and copper make this a strong and durable metal. Long lasting and will not succumb to corrosion or rust. Superior finishing ability. |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Thickness | Cap Thickness: 5/32"; Panel Thickness: Up to 1/2" |
| Threading | Thread Length: 3/4" Long, Cap Thread Size: M4 |
| Type | Medium Weight |