Sugatsune Stainless Steel Box Catch
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 | REACH 211 Compliant 7/16/21 |
| Depth | 0.67 in (17 mm) |
| Dynamic Load Rating | Push In Force: 2.2 lbs (1 kg) | Pull Out Force: 5.95 lbs (2.7 kg) |
| Finish | Plain |
| Height | 0.59 in (15 mm) |
| Material | 304 And 430 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 3mm or #4 screw |
| Product Weight | .04 lbs per piece |
| Width | 1.85 in (47 mm) |