Sugatsune Stainless Steel Torque Hinge | SFTH-05-58 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Max Opening Angle (degree): 180 |
| Finish | Polished |
| Height | 0.67 in (17 mm) |
| Hole Info | Holes: 8 |
| Length | 3.25 in (82.5 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 4mm or #8 screw |
| Notes | Knuckles: 3 | Dampening Direction: Opening and closing |
| Product Weight | 0.43 lbs per piece |
| Width | 3.54 in (90 mm) |