Sugatsune White Upward Opening Soft Down Stay With Catch
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Dynamic Load Rating | Door Min. Torque: 34.72 lbf/in (40 kgf/cm) | Door Max. Torque: 60.76 lbf/in (70 kgf/cm) |
| Finish | White |
| Height | 9.13 in (232 mm) |
| Length | Length of Item when closed: 3.32 in (84.4 mm) |
| Material | Steel, Zinc Alloy, Plastic |
| Mounting Hardware | Steel 3.5 X 14 Screw |
| Notes | For UPWARD OPENING FLAP DOOR used with concealed , piano or butt hinges | Designed to hold door in closed and opened position | Compatible Hinge Types: Concealed/Piano/Butt |
| Product Weight | .43 lbs per piece |
| Thickness | Door Min Thickness: 0.79 in (20 mm) | Door Max Thickness: 0.79 in (20 mm) |
| Type | Soft Close | Non-Handed | Hold Open Catch |
| Width | 0.77 in (19.5 mm) |