2in Dia | Black Swivel Hooded Samson Twin Wheel Caster with Brake | and 1/4-20 x 1/2in Threaded Stem
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 75 lbs per caster |
|---|---|
| Finish | Black Hood |
| Height | Mounting Height: 2-5/16" |
| Housing Material | Plastic Nylon Hood |
| Includes | Includes Front Foot Brake |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 1/4-20 x 1/2" Long Threaded Stem |
| Product Weight | .19 lbs per piece |
| Swivel Radius | 2-1/8" |
| Type | Caster Type: Swivel With Brake |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 2" (50mm) |
| Wheel Material | Nylon 6 |
| Wheel Material Information | Rigid material with excellent wear and abrasion resistance. Resists water, oil, and mild chemicals. Good performance in a wide range of temperatures. Provides high load rating and durability. Ideal for office or institutional environments. Non-marring. |