Sugatsune Stainless Steel Loaded Spring Lid Stay with Back Panel Mounting | S-YT02S Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Depth | Depth of Item when closed: 4.72 in (120 mm) |
| Dynamic Load Rating | Door Max Torque: 34.72 lbf/in (40 kgf/cm) |
| Finish | Plain |
| Height | 1.97 in (50 mm) |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Mounting Hardware | Plain 4 mm screw |
| Notes | Compatible Hinge Types: Piano hinge, butt hinge |
| Product Weight | .26 lbs per piece |
| Type | Open/Lift Assist |
| Width | 1.44 in (36.5 mm) |