Sugatsune Heavy Spring Loaded Lid Stay
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 3 |
| Degree | Hold Open Angle: 80 |
| Depth | Depth of Item when closed: 5.12 in (130 mm) |
| Dynamic Load Rating | Door Min Torque: 132.8 lbf/in (153 kgf/cm) | Door Max Torque: 185.74 lbf/in (214 kgf/cm) |
| Finish | Plain, Black |
| Height | 2.42 in (61.5 mm) |
| Material | 430 Stainless Steel, Steel, Polyacetal |
| Mounting Hardware | Plain, Black 5mm or #10 self tapping screw |
| Notes | Compatible Hinge Types: Single knuckle piano/butt hinge |
| Type | Open/Lift Assist | Side or Back Mount |
| Width | 1.87 in (47.5 mm) |