Sugatsune Lift Off Hinge (Left) | S-6166-6-L Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | NSF Compliant | RoHS 2 |
| Degree | Max Opening Angle: 180 |
| Depth | Depth of Item when closed: 0.79 in (20 mm) |
| Dynamic Load Rating | 198.42 lbs (90 kg) |
| Finish | Satin |
| Height | 5.98 in (152 mm) |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Notes | Knuckles: 2 |
| Product Weight | 1.26 lbs per piece |
| Type | Weld on lift off hinge |
| Width | 4.33 in (110 mm) |