5-3/8in W x 10in H | Hand Carved Unfinished | Solid North American Hardwood Cherry Corbel | RWC03 Series
Hover over image to zoom in
| Depth | 4-3/8" |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | Can Be Load Bearing When Mounted Properly |
| Finish | Triple Sanded Unfinished Wood |
| Height | 10" |
| Indoor Outdoor Use | Indoor Use |
| Installation Type | 2 Pre Attached Mounting Metal Keyhole |
| Material | North American Hardwood; Can be painted, stained or faux finished with any quality latex or oil based product. |
| Product Weight | 2.02 lbs per piece |
| Species | Cherry North American Hardwood |
| Style | Acanthus Leaf Design |
| Width | 5-3/8" |