Sugatsune Stainless Steel Glide | RP-70M14 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Degree | Base Swivel (deg): 30 |
| Dynamic Load Rating | 1371.27 lbs (622 kg) |
| Finish | Clear Zinc Chromate |
| Height | 2.62 in (66.5 mm) |
| Includes | Includes glide base |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware | Steel M14 x 2.0 Threaded bolt |
| Notes | Compensates for uneven of floors |
| Product Weight | .33 lbs per piece |
| Width | 2.76 in (70 mm) |