Sugatsune Stainless Steel Glide | RP-50M12 Series
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Degree | Base Swivel (deg): 30 |
| Dynamic Load Rating | 705.48 lbs (320 kg) |
| Finish | Clear Zinc Chromate |
| Height | 2.01 in (51 mm) |
| Includes | Includes glide base |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware | Steel M12 x 1.75 Threaded bolt |
| Notes | Compensates for uneven of floors |
| Product Weight | .15 lbs per piece |
| Width | 1.97 in (50 mm) |