3/8" (10mm) Wide LED Tape Flexible Strip Lighting | 5050 Chip RGB 3.5 Watts 24V IP65 UL | 16.4' Roll
Hover over image to zoom in
| Beam Spread | 120 degrees |
|---|---|
| Brand | Outwater |
| Certification | UL |
| Color Temperature | RGB |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Dimmable | Yes |
| Height | 1/8" |
| Material | Flexible White PCB |
| Maximum Number Can Connect | 16.4 Feet |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Mounting Clips and Rigid Track |
| Notes | Waste Free Connectors Available |
| Number of LED Chips | 300 Chips Per 16.4 Feet |
| Required Accessories | 24V Power Supply And Controller Required |
| Roll Length | 16.4 Feet |
| Spacing Between Chips | 11/16" |
| Total Wattage | 58 Watts |
| Trimming Guidelines | Can Be Cut Every 4" |
| Type | Chip Size: 5050 |
| Type of Adhesive | 3M |
| Type of Connection | 4PIN Connector On Each End |
| Voltage | 24V |
| Watts per Foot | 3.5 Per Foot |
| Width | 3/8 Inch |