10mm Wide LED Tape Flexible Strip Lighting | 5050 Chip RGB | 200-500 Lumens Per Foot 12V IP20 UL | 16.4ft Roll
Hover over image to zoom in
| Beam Spread | 120 degrees |
|---|---|
| Brand | Outwater |
| Certification | UL |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Temperature | RGB |
| Constant Voltage or Current | Constant Voltage |
| Dimmable | Yes |
| Housing Material | Flexible White PCB |
| Input/Output Cables | 4PIN Connector On Each End |
| Lumens Per Fixture | / |
| Lumens Per Foot | / |
| Material | Flexible White PCB |
| Maximum Number Can Connect | 16.4 Feet |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: Mounting Clips and Rigid Track |
| Notes | Waste Free Connectors Available |
| Number Of Led Chips | 300 Chips Per 16.4 Feet |
| Required Accessories | 12V Power Supply Required |
| Roll Length | 16.4 Foot |
| Spacing Between Chips | 11/16 Inch |
| Total Wattage | 58 Watts |
| Trimming Guidelines | Can Be Cut Every 2" |
| Type | Chip Size: 5050 |
| Type of Adhesive | 3M |
| Type of Connection | 4PIN Connector On Each End |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Years |
| Watts Per Fixture | 58 Watts |
| Watts per Foot | 3.5 Per Foot |
| Width | 3/8 Inch |
| Wire Gauge | 20AWG Connecting Cable |