Sugatsune Draw Latch | PS33 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.32 in (8.2 mm) |
| Dynamic Load Rating | 11.02 lbs (5 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 0.71 in (18 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Hardware | 2mm or #2 Screw |
| Product Weight | .01 lbs per piece |
| Width | 1.73 in (44 mm) |