Sugatsune 1/2" High x 1-1/4" Wide x 3-1/8" Long Polished Stainless Steel Drawer Latch without Pad Lock Hole
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 |
| Depth | 0.51 in (13 mm) |
| Dynamic Load Rating | 33.07 lbs (15 kg) |
| Finish | Polished |
| Height | 1.26 in (32 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Notes | For use with a padlock |
| Product Weight | .08 lbs per piece |
| Width | 3.11 in (79 mm) |