Sugatsune Female Catch
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 | SHVC 223 6/20/22 |
| Finish | Black |
| Height | 0.28 in (7 mm) |
| Length | Length of Item when open: 0.79 in (20 mm) | Length of Item when closed: 0.65 in (16.4 mm) |
| Material | Polyacetal |
| Notes | Holding Force: 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Product Weight | .03 lbs per piece |
| Required Accessories | Strike Plate Model: PR4PKB/STRIKE2 or PR4PKB/STRIKE1 |
| Width | 0.55 in (14 mm) |