Sugatsune Magnetic Touch Latch
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Certification | RoHS 2 | SHVC 223 6/20/22 |
| Finish | Black |
| Height | 0.65 in (16.4 mm) |
| Includes | Includes Strike Plate |
| Length | Length of Item when open: 1.67 in (42.5 mm) | Length of Item when closed: 1.32 in (33.5 mm) |
| Material | ABS |
| Mounting Hardware | 3mm or #4 Self tapping flathead screw for strike plate |
| Notes | Holding Force: 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Product Weight | .02 lbs per piece |
| Width | 0.65 in (16.4 mm) |