Sugatsune Inset Door Pivot Hinge | PH-95 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 8.82 lbs (4 kg) |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 0.87 in (22 mm) | Max. Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Length | 1.67 in (42.3 mm) |
| Material | Brass |
| Mounting Hardware | 3.8 X 25 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Product Weight | .6 lbs per pair |
| Thickness | Min. Door Thickness: 1.1 in (28 mm) |
| Width | 3.75 in (95.25 mm) | Max. Door Width: 17.72 in (450 mm) |