Sugatsune Inset Door Pivot Hinge | PH-60 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 5.73 lbs (2.6 kg) |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 0.51 in (13 mm) | Max. Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Length | 1.11 in (28.25 mm) |
| Material | Brass |
| Mounting Hardware | 3.1 X 20 mm Stainless Steel Self tapping screw |
| Product Weight | .13 lbs per pair |
| Thickness | Min. Door Thickness: 0.63 in (16 mm) |
| Width | 2.39 in (60.75 mm) | Max. Door Width: 17.72 in (450 mm) |