Sugatsune Inset Door Pivot Hinge | PAW-50 Series
Hover over image to zoom in
| Brand | Sugatsune |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | Load Capacity /pair: 5.73 lbs (2.6 kg) |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 1.77 in (45 mm) | Max. Door Height: 27.56 in (700 mm) |
| Length | 0.94 in (24 mm) |
| Material | Brass |
| Mounting Hardware | 3.1 X 20 mm Stainless Steel self tapping screw |
| Product Weight | .1 lbs per pair |
| Thickness | Min. Door Thickness: 0.55 in (14 mm) |
| Type | Pivot |
| Width | 2.17 in (55.2 mm) | Max. Door Width: 17.72 in (450 mm) |