2in Dia | Antique Brass Finish | Swivel Hooded Twin Wheel Caster | 5/16in x 1-1/2in Long Gripneck Stem and Metal Socket
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 75 lbs per caster |
|---|---|
| Finish | Antique Brass Hood |
| Height | Mounting Height: 2-3/8" |
| Housing Material | Zinc Die Cast Hood |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 5/16" x 1-1/2" Long Gripneck Stem, Comes With Socket for Wood |
| Product Weight | 1 lb per piece |
| Swivel Radius | 1-3/4" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 2" (50mm) |
| Wheel Material | Nylon 6 |
| Wheel Material Information | Rigid material with excellent wear and abrasion resistance. Resists water, oil, and mild chemicals. Good performance in a wide range of temperatures. Provides high load rating and durability. Ideal for office or institutional environments. Non-marring. |