| Assembly Required | Yes |
|---|
| Brand | Outwater |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Height | Height Adjustment: 3.68" - 6.82"; Mounting Height: 3.68" |
|---|
| Includes | Comes packed in sets of 4 black legs, 4 top sockets and 2 black toe kick clips. |
|---|
| Material | Polystyrene |
|---|
| Mounting Hardware | Screw On Socket Plate Mounts To Cabinet With (4) #10 Flat Screws (Sold Separately). The Screw Mount Toe Kick Clip Mounts To Toe Kick With (2) #8 Flat Head Screws (Sold Separately).; Mounting Options: Screw On Toe Kick Clamp; Mounting Plate Hole Diameter: 1/4" Diameter Counter Sunk Holes |
|---|
| Product Type | Cabinet Leg |
|---|
| Product Weight | 2.56 lbs per set |
|---|
| Static Load Capacity | 450lbs Per Leg |
|---|