5/8" Slim Frameless 16" X 20" 24V LED SEG Frame 5300K Cool White
Hover over image to zoom in
| Average Rated Life | 50,000 Hours |
|---|---|
| Certification | UL |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color Temperature | 5300K |
| Constant Voltage or Current | Voltage |
| Depth | 5/8 Inch |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Anonized Aluminum |
| Height | 20 Inch |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Aluminum |
| Indoor Outdoor Use | Indoor |
| Maximum Amps | 4A |
| Maximum Number Can Connect | 1 |
| Required Accessories | 24V Power Supply |
| Type of Connection | 5ft DC5.5 |
| Voltage | 24V |
| Warranty | 3 Years |
| Watts Per Fixture | 18 |
| Width | 16 Inch |
| Wire Gauge | 20AWG |