5-7/8in W x 3-7/8in H | Finished Medium Oak Modern Faux Wood Beam | 12ft 9in Long
Hover over image to zoom in
| Brand | Outwater |
|---|---|
| Finish | Finished Medium Oak |
| Height | 3-7/8" |
| Indoor Outdoor Use | Interior Use Only |
| Length | 12' 9" |
| Material | High Density Polyurethane; Can Be Painted or Fux Finished With Any Quality Latex Or Oil Based Product. When Staining, Use A Non-Penetrating Gel Stain. |
| Notes | Product is Field Trimable, Our Contemporary Beams Offers A Smooth Milled Appearance. Creating A Sense Of Casual Elegance Adding Visual Interest With TheClean Lines.; Product is Waterproof |
| Product Weight | 10 lbs per piece |
| Rot Resistant | Yes |
| Termite Resistant | Yes |
| Top Inside Width | 4-3/4" |
| Type | Beam Ends: Closed on one end, Contemporary Collection, Contemporary Collection |
| Width | Width: 5-7/8", Bottom Inside Width: 3-1/2" |