1-1/2in Dia | Black Swivel Non Hooded Twin Wheel Furniture Caster | 5/16-18 x 3/4in Long Threaded Stem
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 50 lbs per caster |
|---|---|
| Height | Mounting Height: 2" |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 5/16-18 x 3/4" Long Threaded Stem |
| Product Weight | .2 lbs per piece |
| Swivel Radius | 1-1/2" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 1-1/2" (40mm) |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Material Information | Rigid material with excellent wear and abrasion resistance. Resists water, oil, and mild chemicals. Good performance in a wide range of temperatures. Provides high load rating and durability. Ideal for office or institutional environments. Non-marring. |