Black Swivel Non Hooded Twin Wheel Furniture Caster | 3/8-16 x 1in Long Threaded Stem
Hover over image to zoom in
| Certification | ROHS |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 175 lbs per caster |
| Height | Mounting Height: 4-3/8" |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 3/8-16 x 1" Long Threaded Stem |
| Product Weight | .70 lbs per piece |
| Swivel Radius | 3-5/8" |
| Type | Caster Type: Swivel |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Diameter | 4" (100mm) |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Material Information | Rigid material with excellent wear and abrasion resistance. Resists water, oil, and mild chemicals. Good performance in a wide range of temperatures. Provides high load rating and durability. Ideal for office or institutional environments. Non-marring. |