3in Dia | Two-Tone Gray | Swivel Twin Wheel Series Institutional Caster | 1/2-13 x 1in Long Threaded Stem
Hover over image to zoom in
| Dynamic Load Rating | 175 lbs per caster |
|---|---|
| Height | Mounting Height: 3-9/16" |
| Mounting Hardware | Mounting Opttions: 1/2-13 x 1" Long Threaded Stem |
| Product Weight | .66 lbs per piece |
| Swivel Radius | 2-1/4" |
| Type | Caster Type: Swivel | Raceway: Double Ball Bearing |
| Wheel Bearings | Plain |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Diameter | 3" (75mm) |
| Wheel Material | Soft Polyurethane Tread With Nylon Construction |
| Wheel Material Information | Soft Polyurethane tread over nylon wheels provide a cushioned ride and quiet operation. They are resistant to oil and mild chemicals. Non-marring. |